Demänovská Dolina - Jasná a jej športová história

Demänovská Dolina, v súčasnosti najnavštevovanejšie miesto Nízkych Tatier, patrí k najkrajším kútom Slovenska. Vďačí za to dvom skutočnostiam. Tou prvou je perla celého karpatského horstva, čarokrásny svet Demänovských jaskýň a to druhou vybudovanie sedačkového výžahu na Chopok (2 024 m) v roku 1936 (v súčasnosti už nefunguje). Odvtedy sa stali svahy Chopku rajom pre všetkých milovníkov lyžovania.

História lyžovania na Liptove sa datuje od konca 19. storočia. Mikulášsky kožiar Kornel Stodola priniesol prvé lyže a stal sa jedným z priekopníkov lyžovania na Slovensku. Postupne sa pridávali ďalší nadšenci a "skije" začali pri svoje práci využívať aj lesníci a poštári v hroských oblastiach.

Aj keď lyžiarske terény na Chopku boli prebádané mikulášskymi lyžiarmi v 30-tych rokoch, prvé zjazdové lyžiarkske preteky o Veľkú cenu Demänovských jaskýň sa uskutočnili až v marci 1939. Od tohto roku sa začala vyvíjať tradícia najstarších zjazdových pretekov na Slovensku.
Po skončení 2. svetovej vojny nastal v doline nový rozmach lyžovania. V roku 1949 začala nad dvoma upravenými zjazdovkami premávať lanovka na Chopok. Následne Chopok začal poskytovať aj nové ubytovacie možnosti v hoteloch a chatách.
Lyžiarske svahy Chopka sa môžu pochváliť takými osobnosťami, ako boli Ingemar Stenmark zo Švédska, bratia Mahreovci z USA, zo žien rakúšanka Steinerová a Erika Hessová zo Švajčiarska.

Demänovská Dolina - Jasná bola zahrnutá do projektov kandidatúry Popradu - Tatier na usporiadanie Zimných olympijskych hier. V roku 1998 bola ukončená realizácia mechanického zasnežovania. To je dôkazom, že výborná kvalita pretekárskych tratí a úroveň potrebnej infraštruktúry je pripravená na najvýznamnejšie svetové podujatia.

Chronológia pretekov v Demänovskej Doline:
1966 - 27. ročník VCDJ (po prvý raz zaradený do kalendára pretekov medzinárodnej federácie FIS)
1973 - Európsky pohár v kategórii mužov
1974 - Majstrovstvá Európy juniorov v zjazdovom lyžovaní
1979 - Svetový pohár FIS (slalom Phill Mahre, obrovský slalom Ingemar Stenmark)
1982 - Svetový pohár FIS (slalom Phill Mahre, obrovský slalom Steve Mahre)
1984 - Svetový pohár FIS (slalom Steinerová, obrovský slalom Erika Hassová)
1985 - IV. Majstrovstvá sveta juniorov v zjazdovom lyžovaní
1987 - Zimná svetová univerziáda
1999 - Zimná svetová univerziáda

Dem_dol_10_11_2_07_067.jpg
Stredisko Jasná
http://www.jasna.sk