Turistika

Najrozľahlejším a druhým najvyšším pohorím na Slovensku sú Nízke Tatry, ktoré tvoria Národný park Nízke Tatry. Ich najvyšším končiarom je Ďumbier, 2 043 m n. m. Popri Vysokých Tatrách sú najvýznamnejším turistickým a lyžiarskym centrom Slovenska. jesen.jpgOrfologicky sa delia na dva podcelky: Ďumbierske a Kráľovohoľské Tatry. Nachádzajú sa takmer v ideálnom strede Slovenska. Na severe ich ohraničuje Liptovská kotlina, Kozie chrbty a Hornádska kotlina, na východe Slovenský raj, na juhu Horehronské podolie, na západe Veľká Fatra a Starohorské vrchy. Tvoria ich kryštalické horniny a druhohorné usadeniny. Hlavný hrebeň sa delí na dve časti. Západná časť sa začína nad Hiadeľským sedlom výrazným masívom Prašivej a končí sa v sedle Čertovica 1 238 m. Vyznačuje sa hôľnato-skalnatým povrchom. Najmohutnejšie pôsobí centrálna časť medzi Chabencom 1 955 m a Ďumbierom 2 043 m - najvyšším vrchom pohoria.

Najfrekventovanejšie turistické a lyžiarske stredisko sa rozprestiera od Derešov cez Chopok až po Ďumbier. Ďalšie významné stredisko turistiky tvorí Čertovica s Bocianskou dolinou. Najväčšou atrakciou Nízkych Tatier sú početné krasové javy. Najznámejší je Demänovský kras. Demänovská jaskyňa slobody je dlhodobou držiteľkou slovenského rekordu v počte návštevníkov za rok. Priemerne ju navštívi 180 000 - 210 000 osôb ročne. Rekord je 277 313 v roku 1962.

Najkrajšia dolina Nízkych Tatier meria 16 km. Tiahne sa od hlavného hrebeňa medzi vrchmi Ďumbier 2 043 m, Krúpova hoľa 1 927 m, Chopok 2 024 m, Dereše 2 003 m, Poľana 1 889 m na sever od liptovskej kotliny. Po stranách ju ohraničujú výrazné bočné hrebene. Dolina je štátnou kvet.jpgprírodnou rezerváciou s výmerou 837 ha, kde popri pozoruhodných scenerických, krajinárskych a estetických hodnotách je najcennejší Demänovský kras. V hornej časti doliny sú viaceré rekreačné oblasti zimnej a letnej turistiky s početnými zariadeniami cestovného ruchu.

Milovníkom pešej turistiky ponúka Demänovská dolina desať značkovaných trás a bohatú sieť chodníkov, na ktorých si prídu na svoje aj pohodlnejší turisti. V dolnej časti doliny vedú chodníky lesným terénom cez hlboké kaňony a pomedzi strmé bralá, v hornej časti prevažuje kosodrevina a trávnaté hole. Väčšinu trás možno absolvovať ako okruhy. Fyzicky zdatnejší turisti si neodpustia výstupy na najvyššie nízkotatranské končiare Chopok a Ďumbier, ktoré ponúkajú výhľady takmer na polovicu Slovenska. Lyžiarom je známa najmä časť Jasná ležiaca pri dolnej stanici lanovky na Chopok. Množstvo lanoviek, lyžiarskych vlekov a terénov v lokalitách Záhradky, Otupné a Chopok - sever poskytuje výborné podmienky na lyžovanie.

Mapa

Demänovská dolina - zaujímavé výlety a výstupy na vrcholy, hrebeňové túry, turistické značenie

Trasy:

Trasa 1 (zelená): Kamenná chata - Lúčky

Trasa 2 (žltá TZT č. 8620): Autocamping - Krakova hoľa - Ďumbier

Trasa 3 (modrá): Jasná - Luková - Chopok

Trasa 4 (žltá): Jasná - Symbolický cintorín

Trasa 5 (žltá): Jasná - Ostredok - Jaskyňa slobody

Trasa 6 (modrá): Vrbické pleso - Repiská - Demänovská jaskyňa slobody

Trasa 7 (žltá): Vrbické pleso - Tri vody

Trasa 8 (červená): Tri vody - Brhliská - Luková - Široká

Trasa 9 (žltá): Vrbické pleso - Sedlo Poľany

Trasa 10 (červená): Chopok - Sedlo Poľany

Trasa 11 (žltá): Sedlo Poľany - Bôr - Siná

Trasa 12 (červená): Chopok - Ďumbier

Trasa 13 (zelená, červená): Lúčky - Široká dolina - Ďumbier

Trasa 14 (zelená, červená, žltá): Lúčky - Krakova hoľa

Trasa 15 (zelená): Demänovská jaskyňa slobody - Vyvieranie - Iľanovské sedlo

Trasa 16 (modrá): Demänovská jaskyňa slobody - Krakova hoľa

Trasa 17 (červená): Poľana - Chabenec

Trasa 18 (zelená, červená): Lúčky - sedlo Javorie - Pred Bystrou

Trasa 19 (modrá): Liptovský Ján - Pred Bystrou - Štefánikova chata

Trasa 20 (zelená, žltá): Iľanovské sedlo - Iľanovo


Okruhy:


Okruh 1:
Demänovská jaskyňa slobody - Poľana - Chopok - Luková - Mikulášska chata - Demänovská jaskyňa slobodyOkruh 2:
Demänovská jaskyňa slobody - Poľana - Chopok - Ďumbier - Prašivá - Tanečnica - Sedlo Javorie - Krakova hoľa - Sedlo Machnaté - Demänovská jaskyňa slobody


Fotogaléria z túry dňa 28. 07. 2008


Okruh 3:
Demänovská jaskyňa slobody - Siná - Poľana - Tri vody - Mikulášska chata - Demänovská jaskyňa slobodyTrasa:
Iľanovo - Poludnica - Krakova hoľa - Demänovská jaskyňa slobodyČasy jednotlivých túr sú podľa Podrobnej turistickej mapy Nízke Tatry Chopok - Čertovica 1:25 000, VKÚ 3. vydanie

(aktualizované 18:18, 18. 08. 2008 ib)