CIMG4335.JPGVitajte v Demänovskej doline 

Najnavštevovanejšou lokalitou Nízkych Tatier je Demänovská dolina, ležiaca južne od Liptovského Mikuláša, na severných svahoch pohoria Nízke Tatry, ktoré predstavujú rozsiahly horský systém s hlavným hrebeňom tiahnucim sa v dĺžke 82 km smerom východ-západ, pričom najvyšie končiare presahujú nadmorskú výšku 2 000 m n.m. Najkrajšia dolina Nízkych Tatier meria 16 km. Tiahne sa od hlavného hrebeňa medzi vrchmi Ďumbier 2 043 m, vrcholmi Krúpova hoľa 1 927 m, Chopok 2 024 m, Dereše 2 003 m, Poľana 1 889 m na sever od liptovskej kotliny. Po stranách ju ohraničujú výrazné bočné hrebene. Dolina je súčasťou Národného parku Nízke Tatry, kde popri pozoruhodných scenerických, krajinárskych a estetických hodnotách je najcennejší Demänovský kras a Vrbické pleso. demanovska2.jpg

Ideálne lyžiarske terény, svetoznáme jaskyne, možnosť letnej turistiky, prekrásna fauna a flóra doplnená vhodnými klimatickými podmienkami dali v tejto doline podnet k vybudovaniu strediska cestovného ruchu, obce Demänovská Dolina, rozloženej vo výškovom pásme od 700 do 2 000 m n. m.

Dolina bola dlho známa len v radoch obdivovateľov podzemných krás. demanovska.jpgPreskúmaním a opismi s vyznačením zaľadnených a kvapľových časti v 19. a začiatkom 20. storočia sa stali Demänovské jaskyne známymi v celom kultúrnom svete.

Druhý medzník v histórii doliny a dnešnej obce Demänovská Dolina bolo prvoradé rozhodnutie v roku 1936 vybudovať lanovku na Chopok. Od tohto momentu sa skladba návštevníkov v zimnom období grupuje z radov lyžiarov a mohutný rozmach cestovného ruchu si vynucuje budovanie doliny na vysokohorské stredisko zimných športov s medzinárodným významom.

Záver obce tvorí miestna časť Jasná s dominantou Chopka vysokého 2 024 m n. m. Stredisko môže poskytnuť viac ako 2 000 postelí v hoteloch rôznych kategórii. Ďalšie ubytovacie možnosti sú v bezprostrednom okolí strediska. K dispozícii je 4 kabínkové lanovky, 8 sedačkových lanoviek, 18 lyžiarskych vlekov a vyše 49 km zjazdárskych tratí s rôznymi náročnosťami od začiatočníkov až po skúsených lyžiarov.

Lyžiarsky areál ma väčší počet homologizovaných zjazdových tratí, na ktorých boli úspešne usporiadané preteky Svetového pohára, Európskeho pohára, Majstrovstvá sveta juniorov, Svetová Univerziáda a pod. Po 30 rokoch sa v roku 2016 vracia do Jasnej Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní. V nadväznosti na úspešne organizované Majstrovstvá juniorov 2014 získala Jasná právo organizovať ženské preteky v technických disciplínach. Tentokrát na svahoch nebude pretekať legendárny Ingemar Stenmark, ale aktuálna ženská svetová špička. Počas dvoch dní si to tie najlepšie rozdajú o prvenstvo v obrovskom slalome (5.3.) a slalome (6.3.). Na svahoch bude možné vidieť aktuálnu najväčšiu hviezdu točivých disciplín Mikaelu Schiffrin, domáci priaznivci budú pre zmenu tlačiť na stupne víťazov skúsenú Veroniku Velez-Zuzulovú a novú vychádzajúcu hviezdu Petru Vlhovú. Českí fanúšikovia sa môžu tešiť na výkony stabilne jazdiacej Šárky Strachovej.